Aj v tomto meste ho zlákal pouličný gang, prichytili ho pri krádeži a po incidente s otčimom ho radšej poslali do internátnej školy s prísnym režimom, ktorá bola akousi polepšovňou. Tam postupne začal dostávať rozum.

V šestnástich odtiaľ odišiel, no k Boys Republic, ako sa tento „nápravný“ ústav pre mladíkov volal, mal celý život hlboký vzťah, podporoval ho, pravidelne tam cho- dieval na besedy a ak mu prišiel list od niektorého z chovancov, vždy mu osobne odpovedal. Neskôr odišiel do armády.

Armádu so cťou opustil v roku 1950 a presťahoval sa do New Yorku. Vďaka štipendiu pre bývalých vojakov začal študovať herectvo, dokonca sa dostal aj do známeho Actors Studia. Svoje herecké štúdiá sponzoroval zárobkami z motocyklových pretekov. Zarábal si veľmi slušne, za víkend to bolo priemerne asi sto dolárov, čo vtedy nebolo málo. Onedlho si kúpil aj vlastný Harley-Davidson.

Po štúdiu herectva a účinkovaní na newyorských divadelných scénach sa preslávil ako predstaviteľ tvrdých a odvážnych mužov vo westernoch a v kriminálnych a dobrodružných filmoch.

Bol jedným zo Siedmich statočných, uprchlým väzňom v Motýlikovi, zažiaril napríklad aj v snímkach Bullittov prípad, Le Mans, Nevada Smith a Sklenené peklo. Svoju poslednú úlohu stvárnil v kriminálke Lovec (1980) režiséra Buzza Kulika.

McQueen, prezývaný The King of Cool, bol tiež vášnivým automobilovým pretekárom a svoje husársky kúsky často predvádzal aj vo filmoch. Vlastnil niekoľko športových áut. Steve McQueen miloval ženy, bol tri krát ženatý. Steve McQueen je synonymom dobrodružných, kriminálnych, napínavých snímkov tej najvyššej úrovne, napriek tomu ide aj o jedného z najlepších charakterových hercov vôbec.

V roku 1978 začal McQueena trápiť neustály kašeľ. Prestal fajčiť a podstúpil liečbu antibiotikami, no jeho stav sa nezlepšoval.

Problémy s dýchaním sa zhoršili v decembri 1979 po nakrúcaní Lovca a následná biopsia u neho odhalila mezotelióm, teda rakovinu spájanú s azbestom, na ktorý neexistuje žiaden známy liek. Vo februári 1980 už mal rozsiahle metastázy.

Keď mu americkí lekári oznámili, že pre neho nedokážu nič urobiť, rozhodol sa pre kontroverznú liečbu v Mexiku, ktorá v USA nebola povolená. Liečba nezabrala a McQueen zomrel 7. novembra 1980 ako 50-ročný v mexickom Ciudad Juárez po chirurgickom zákroku, ktorého cieľom bolo odstránenie veľkých nádorov v bruchu.

Americkí lekári tvrdili, že je nemožné, aby zvládol operáciu, pretože jeho srdce zákrok nevydrží. Napriek tomu sa dal operovať. McQueen skonal na zástavu srdca deň po operácii. Jeho telo spopolnili a popol rozprášili v Tichom oceáne.

FOTOGALÉRIA: