Obchodné návyky a zvyklosti za socializmu sa veľmi líšili od tých, ktoré poznáme dnes. Oproti dnešným supermarketom a hypermarketom, ktoré berieme ako samozrejmosť, bol vtedajší systém veľmi odlišný.

Až do roku 1993 neexistoval v Československu žiadny supermarket, a tak sa ľudia museli spoliehať na samoobsluhy, do ktorých sa chodilo na základné potraviny.

Prvá samoobsluha bola otvorená v Júni 1955 na Žižkove. Dovtedy existovali len pultové predajne, takže nový koncept, kde si mohli ľudia vybrať a nakúpiť tovar sami, bol revolučný.

S rozvojom panelovej výstavby v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch sa samoobsluhy stali centrom pozornosti na sídliskách. Stali sa miestom, kde ľudia nakupovali, ale tiež sa tu stretávali a diskutovali o aktuálnych udalostiach.

Rady na banány, pomaranče a ďalší nedostatkový tovar sú všeobecne známe. Tovar si ľudia vyberali sami a dávali si ho do nákupných košíkov. Ale nie všetko bolo dobre dostupné. Niektoré ovocie, najmä mandarínky, bolo dostať len pred Vianocami.

Článok pokračuje na ďalšej strane.