Nákaza sa totiž podľa čínskych epidemiológov prenáša hlavne z povrchov, ktorých sa dotýkajú ľudia potom, čo predtým zakašlali a dali si napríklad ruku pred ústa. Mnohí Číňania sú vybavení iba smogovými rúškami, ktoré nechránia pred nákazou vírusom, a keď idú ľudia von, ruky si neumyjú pred odchodom z bytu, v ktorom rúško nenosia a pri kašľaní si rukou zakrývajú ústa.
Takže, keď takáto osoba potom vyjde von, z rúk prenáša vírus na kľučky dverí, na madlá v autobusoch, na madlá nákupných vozíkov atď. A z rúk sa vírus a hlien z dlane dostáva na bankovky a zvyšok už si môžete domyslieť…
V Európe nikto nechce o čínskych modeloch absolútnej karantény nič počuť, všetci sa spoliehajú, že vírus sa podarí zastaviť, aj keď ľudia budú chodiť do práce a cestovať metrom.
Európska ekonomika by to prežila, zastaviť výrobu a produkciu na 3 týždne zvládla Čína, zvládla by to aj Európska únia. Jediné, čo by z komerčných podnikov zostalo v prevádzke, by bolo zásobovanie potravinami a rovnako ako v Číne by to boli pekárne, kde zamestnanci spia v práci a neopúšťajú pekáreň, aby sa vonku nenakazili.
Výhodou na prvý pohľad drastických opatrení je, že sa síce zastaví na pár týždňov život, ale ten sa o to skôr zase vráti viac menej do normálu.