Koronavírus môže infikovať vyše polovice globálnej populácie, ak metódy jeho liečby zlyhajú, povedal popredný hongkonský profesor Gabriel Leung. Aj keď miera úmrtnosti dosiahne iba jedno percento, potenciálne rozšírenie znamená, že by vírus ešte vždy mohol zabiť tisíce ľudí. Zabijak môže podľa profesora zasiahnuť 60 až 80 percent ľudstva!

Doteraz bolo na svete hlásených vyše 439,940 prípadov a vyše 19,744 úmrtí na vírus. Profesor Leung počas návštevy Londýna povedal pre britský denník Guardian, že prioritou je teraz zistiť veľkosť a tvar tohto „epidemického ľadovca“.

Väčšina odborníkov tvrdí, že každá infikovaná osoba preniesla vírus na približne 2,5 človeka, čo predstavuje „mieru útoku“ na 60 až 80 % ľudstva. Miera úmrtnosti sa však považuje za oveľa nižšiu. Profesor Leung očakáva, že to bude asi jedno percento, keď sa pripočítajú miernejšie prípady, ktoré neboli diagnostikované.

„Infikuje sa tých 60 až 80 percent svetovej populácie?“ spýtal sa. „Možno nie. Možno tento vírus príde vo vlnách. Možno zmierni svoju letalitu, pretože mu určite nepomôže, ak zabije všetkých na svojej ceste. Tým sa vlastne zabije sám.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.