Podobnosť chrípky a koronavírusu
V správe sa tiež píše, že „výsledok výskumu je v súlade so skutočnosťou, kedy vysoká teplota a vysoká vlhkosť výrazne znižujú prenos chrípky“. A ako je známe, chrípka aj nový koronavírus sa v mnohom podobajú.
Sú to respiračné infekcie a chrípkové epidémie bývajú až na výnimky sezónnym javom. Prepuknú na jeseň a s nástupom teplejšieho počasia na jar odznievajú, prípadne na začiatku leta.
Ako teplo môže pomôcť
Príčin je niekoľko – tou najdôležitejšou je, že ochranný gél na časticiach vírusu pri vyššej teplote prechádza fyzikálnou zmenou, ktorá ho oslabuje. Za chladného počasia je vir chránený pevnou škrupinou a tá mu pomáha prežiť dostatočne dlho a on môže lietať vzduchom z jedného človeka na druhého.
Vyššia vlhkosť vzduchu je ďalšou príčinou slabosti vírusu. Kvapôčky vykašliavaného vírusu sa naviažu na kvapôčky vody vo vlhkom vzduchu a spoločne s nimi padajú k zemi a neprenášajú sa tak na inú osobu.
Riaditeľ centra pre infekcie Kolumbijskej univerzity v New Yorku Ian Lipkin, ktorý sa novým koronavírusom zaoberá, upozorňuje, že jeho šírenie napomáha aj málo svetla v zimných mesiacoch. Slnečné ultrafialové žiarenie pomáha vírusom, ktoré človek vykašle na povrch predmetov, ničiť. Na nich môžu vírusy po určitú dobu, napríklad aj niekoľko hodín, prežívať. „Slnečné žiarenie rozbíja nukleové kyseliny, a tak v podstate sterilizuje povrchy,“ cituje Lipkin magazín National Geographic.
Nádej, ale nie spása
Epidémia koronavírusu SARS, ktorý je novému koronavírusu podobný, odznela začiatkom roku 2004. Nie je však dokázané, či na tom malo podiel teplé počasie alebo či zafungovali opatrenia, ktoré proti vírusu vlády postihnutých krajín zaviedli.
Je nutné tiež upozorniť, že iný koronavírus, MERS, ktorý sa objavil v septembri 2012 v Saudskej Arábii, dokázal v tejto krajine odolávať aj pomerne vysokým teplotám. Snáď to bolo nízkym obsahom vlhkosti vzduchu. Bohužiaľ, kto vie. Pre nás je dôležité to, že v správe čínskych výskumníkov sa často objavuje slovo „indicate“ (naznačovať) a že analýza sa opiera len o dáta, a nie o štúdium koronavírusu.
V žiadnom prípade sa však nesmieme spoliehať na to, že horúce letné počasie samo o sebe koronavírus zastaví a zničí. Môže ho však významne spomaliť, čo dá zdravotníkom a nám všetkým šancu pandémiu zvládnuť.